Tinker | ASKF Kengur bez granica| Bebras Dabar | Devoxx4Kids | Igramiranje
Tinker | ASKF Kengur bez granica| Bebras Dabar | Devoxx4Kids | Igramiranje
Drage naše tinkerke i tinekri, zadovoljstvo nam je da vas obavijestimo da će poznati grčki matematičar Michael Lambrou, profesor matematičkog odsjeka Univerziteta na Kritu, biti gost na Prirodno - matematičkom fakultetu u Podgorici, i tom prilikom održati predavanja za sve osnovce, kao i za učesnike takmičenja ''Kengur bez granica''.
Kategorije Pre-ecolier i Ecolier (učenici od 3. do 6. razreda):
27. i 28. maj , 10h - 12h, PMF
Kategorije Benjamin i Cadet (učenici od 7. do 9. razreda):
27. i 28. maj, 14h - 16h, PMF
Zašto doći da predavanje?
Prof. Lambrou je poznat po svom interesovanju za popularizaciju i učenjenje matematike na inovativan i zanimljiv način.On smatra da su matematičke igre i zagonetke korisne za razvoj matematičke intuicije i kreativnosti kod učenika. Kao profesor matematike, Lambrou se trudi da podstakne kreativnost i interesovanje za matematiku kod svojih studenata. On vjeruje da je matematika "jezik prirode" i da je ona temelj mnogih naučnih disciplina. Za njega je matematika nauka koja ima izuzetan potencijal da poboljša naše razumijevanje svijeta i našu sposobnost da rješavamo probleme. Profesor Lambrou je naučni koordinator Međunarodnog matematičkog takmičenja"Kengur" u Grčkoj.
Uz puno znanja matematičkog i malo znanja engleskog jezika, sigurni smo da ćete uživati u predavanju!
Dobrodošli! 😊
Svečana dodjela medalja najbolje plasiranim učesnicima ovogodišnjeg matematičkog takmičenja ‘’Kengur bez granica’’ održana je juče u amfiteatru UDG Montenegro.
Takmičenje je treći put po redu održano prošlog mjeseca, a okupilo je 1501 tamičara iz skoro svih gradova Crne gore, od čega se njih 50 okitilo medaljama. Najveći broj takmičara bili su učenici 3, 4 i 5 razreda crnogorskih osnovnih škola.
Svečanoj proslavi prisustvovali su mentori kao i predstavnici škola, koji su u prethodnom periodu vrijedno radili sa djecom na pripremi i realizaciji takmičenja. Medalje je uručio Nemanja Đurašković, direktor odjeljenja za marketing i komunikacije Crnogorkse komercijalne banke.
Učenici su na Kengur takmičenju predstavljali svoj grad, školu, ali i Crnu Goru, jer su zajedno sa milionima vršnjaka širom svijeta rješavali iste matematičke izazove. Crna Gora i NVO Tinker već po treći put ove godine je realizovala Kengur bez granica takmičenje i time se pridružila grupi od više od 80 zemalja svijeta koje su aktivni članovi u svjetskoj Asocijaciji Kengur bez granica. Time promovišemo značaj matematike, budimo interesovanje kod djece i podržavamo pozitivno doživljavanje matematike i logičkog razmišljanja u cijelom društvu.
SponzorI takmičenja i ove godine bili su Crnogorska komercijalna banka (Generalni sponzor), koja je omogućila da takmičenje za svu djecu bude besplatno i Crnogorski telekom, dok su partneri bili Univerzitet Donja Gorica, Udruženje Roditelji, Arhimed i ZZI.
Čestitamo svim učesnicima a posebno onima koji su postigli najbolje rezultate. Svaka naredna godina je nova prilika za zabavu, druzenje i mozganje na takmičenju "Kengur bez granica". Vidimo se narednegodine!
Svake godine pravimo sve veći izazov našem fotografu da napravi grupnu fotografiju nagrađenih učenika, uključenih mentora, predstavnika škola,...
Tinker ekipa je vrijedno radila kako bismo što prije mogli dobiti preliminarne rezultate koje svi sa velikim nestrpljenjem čekaju. U dopunjenoj verziji dodati su učenici iz Bijelog Polja i Podgorice čiji su takmičarski listići naknadno ocijenjeni.
Prebrojali smo se: 1501 takmičara!
Dan Otvorenih vrata održaće se u četvrtak, 06. aprila u 14h na UDG. Pitanja do tada možete slati i na mail adresu igramiranjecg@gmail.com.
Čestitamo svima jer ste na Kengur takmičenju predstavljali i svoju školu, svoj grad ali i Crnu Goru!
Zahvaljujemo Generalnom sponzoru takmičenja Crnogorskoj komercijalnoj banci, zlatnom sponzoru Crnogorskom telekomu kao i partnerima: Univerzitet Donja Gorica, Udruženje Roditelji, Arhimed i ZZI koji su omogućili da takmičenje bude besplatno za svu djecu.
Da je Kengur takmičenje izuzetno zabavno potvrđuje broj takmičara koji iz godine u godinu raste. Sigurni smo da će i narednih godina Kengur izazovi mamiti osmjehe na dječijim licima, sklapati nova prijateljstva i rađati nove ideje.
Nadmašen je prošlogodišnji broj prijavljenih takmičara. Sa nestrpljenjem čekamo 25.03.2023.
Prijava za takmičenje otvorena je do 17. marta 2023. godine u 18h, i može biti izvršena od strane škola domaćina takmičenja ili od strane
roditelja/nastavnika/učenika.
Takmičenje "Kengur bez granica 2023" će se održati
25. marta 2023. godine u 12 časova
(osim ako za lokaicju nije drugačije naznačeno).
OBUHVAĆENE OPŠTINE
Ove godine takmičenje će se odvijati u sljedećim gradovima
(u kojima su se prijavile škole domaćini takmičenja):
Podgorica - Nikšić - Bijelo Polje - Pljevlja -
Kolašin - Sutomore - Ulcinj - Kotor - Herceg Novi - Golubovci - Rožaje - Žabljak - Tuzi - Cetinje.
Pozivamo i učenike iz drugih gradova da se prijave i takmiče
u najbližoj opštini u kojoj je planirano održavanje takmičenja.
Od 21. februara 2023., realizovaćemo besplatne online Tinker radionica "Kengur bez granica", i to:
𝙐𝙏𝙊𝙍𝙆𝙊𝙈
🗓⏰ Od 18 do 19.30 za djecu uzrasta od 3 do 6 razreda.
𝙎𝙍𝙄𝙅𝙀𝘿𝙊𝙈
🗓⏰ Od 18 do 19.30 za djecu uzrasta od 7 razreda osnovne do 1 razreda srednje škole.
📌 Napomena: Stariji se mogu u oba termina pridružiti u drugoj polovini časa, jer će se prvo raditi laksi zadaci.
💤OOM link za radionice: https://us02web.zoom.us/j/87604173490
Djeca sa sobom trebaju ponijeti puno dobre volje, mašte, koncentracije i ideja! Vidimo se...
Pozivamo ŠKOLE da se prijave da budu Domaćini takmičenja kako bi time omogućie učešće što većem broju učenika.
Međunarodno matematičko takmičenje “Kengur bez granica”, svojevrstan praznik matematike, ove godine će se održaće se 25.marta 2023. godine, po treći put u Crnoj Gori.
2022. godine učestvovalo je 1070 takmičara iz cijele Crne Gore, koji su se takmičili u osam gradova: Podgorici, Nikšiću, Bijelom Polju, Pljevaljima, Kolašinu, Baru, Ulcinju i Kotoru.
Oko 6.000.000 učenika osnovnih i srednjih škola širom svijeta, u preko 80 država, u isto vrijeme razmišlja o istim problemima i rješava iste zadatke. Detaljnije informacije o zemljama učenicima možete naći na sajtu www.aksf.org .
Osnovni cilj takmičenja „Kengur bez granica” je popularizacija matematike, te je takmičenje najmenjeno svima, a ne samo đacima koji pohađaju dodatnu nastavu iz matematike.
KENGUR JE VIŠE OD TAKMIČENJA.
KENGUR JE IZAZOV!
Pitanja ne predstavljaju standardne udžbeničke probleme, sa kojima se djeca obično susreću u školama i u vezi su sa raznolikim temama.
"Kengur bez granica" je test takmičenje. Svaki zadatak ima 5 ponuđenih odgovora.
Osnovni cilj takmičenja „Kengur bez granica” je popularizacija matematike. Pored toga, cilj takmičenja je i povećanje interesovanja za matematiku i prirodne nauke, kao i stepena logičkog i kombinatornog razmišljanja, razumijevanje tekstova i primjene stečenog matematičkog znanja.
Na takmičenje su pozvani svi koji žele da se oprobaju u rješavanju problema čije odgonetanje zahtjeva maštu, osovne vještine računanja, logičko razmišljanje i druge strategije za rješavanje problema, bez obzira na to koju ocjenu imaju iz matematike.
Ono što je na takmičenju potrebno su inspirativne ideje, upornost i kreativnost.
Predloženi datum i vrijeme takmičenja jedinstveni su u cijelom svijetu, i definisani su kao treći četvrtak u martu u 10h
Planirani datum održavanja takmičenja "Kengur bez granica" u Crnoj Gori je
25.03.2023.
Tačno vrojeme će biti naknadno objavljeno.
*organizator zadržava pravo da izmjeni lokacije i vrijeme održaavanja takmičenja
Planirane lokacije održavanja takmičenja u gradovima:
će biti objavljene USKORO!
*neophodno poštovanje epidemioloških mjera i prilagođavanje režimu rada škola
**organizator zadržava pravo da izmjeni lokacije i vrijeme održavanja takmičenja
Vršiće se putem ove internet stranice, popunjavanjem i slanjem Prijavne forme.
Rok za prijavljivanje TBA.
Takmičenje se 2023. godine organizuje u svim kategorijama.
Najbolje plasirani takmičari svake kategorije dobijaju medalje (zlatna, srebrna i bronzana), a najuspješnijih 10% takmičara svake kategorije dobija diplome, Tinker priznanje za postignuti rezultat na međunarodnom takmičenju "Kengur bez granica".
Zbirka riješenih zadataka sa Kengur takmičenja za 3. i 4. razred osnovne škole
Zbirka riješenih zadataka sa Kengur takmičenja 5. i 6. razred osnovne škole
Zbirka riješenih zadataka sa Kengur takmičenja 7. i 8. razred osnovne škole
Zbirka riješenih zadataka sa Kengur takmičenja 9. razred osnovne i 1. razred srednje škole
Zbirka riješenih zadataka sa Kengur takmičenja 2 i 3.. razred srednje škole
Evropsko matematičko društvo i Udruženje Kengur bez granica u zajedničkoj izjavi navode sljedeće:
"Kao što su zabilježile različite studije poput Međunarodnog istraživanja trendova iz matematike i prirodnih nauka (TIMSS) ili Međunarodnog programa procjene učeničkih postignuća (PISA), značajna većina učenika se suočava sa poteškoćama u učenju matematike. Pored programa stručnog usavršavanja nastavnika koji imaju za cilj unapređenje obrazovnih kompetencija nastavnika u oblasti matematike, ostala sredstva koja pomažu da se suočimo sa ovim nepovoljnim stanjem uključuju ciljane promjene nastavnog plana i programa za predmet matematike, kao i vannastavne aktivnosti za učenike. Ova zajednička izjava ističe specifičan instrument vannastavnih aktivnosti, a to su takmičenja iz matematike. Ona mogu da obezbijede bogat potencijal za promovisanje matematički nadarenih učenika i da zainteresuju učenike za matematiku. "
Među brojnim nacionalnim inicijativama koje uključuju matematička takmičenja, istaknute su dvije međunarodne inicijative: prva od njih je „Matematička olimpijada“ čiji je vrhunac dobro poznata Međunarodna matematička olimpijada (IMO), a druga je popularno međunarodno takmičenje „Kengur bez granica“.
Kangourou sans Frontières je međunarodna asocijacija osnovana u Francuskoj od strane ljubitelja matematike iz cijelog svijeta motivisanih važnošću matematike u modernom svijetu, željom da šire radost u primjenjivanju matematike, podrže i ojačaju matematičku edukaciju u školama i promovišu pozitovno doživljavanje matematike u cijelom društvu.
Glavna aktivnost Kangourou sans Frontières je dizajniranje godišnjeg matematičkog takmičenja "Kengur bez granica", ili kraće: Kengur. Za đake osnovih i srednjih škola se pripremaju matematički problemi u formi pitanja sa više ponuđenih odgovora.
Pri tome pitanja ne predstavljaju standardne udžbeničke probleme, sa kojima se djeca obično susreću u školama i u vezi su sa raznolikim temama.
Pored inspirativnih ideja, upornosti i kreativnosti, rješavanje ovakvih problema zahtjeva maštu, osnovno računske vještine, logičko razmišljanje i druge strategije za rješavanje problema. Često su problemi povezani sa kratkim pričama, a iznenađujuća pitanja i rezultati podstiču diskusije sa prijateljima i porodicom.
Asocijacija Kengur bez granica autorizovala je NVO Tinker da u Crnoj Gori organizuje Kengur matematičko takmičenje (takmičenje "Kengur bez granica") .
Ovo takmičenje se u Crnoj Gori je održano po prvi put 2021. godine: pilot takmičenje, organizovano za đake tri opštine centralne regije Crne Gore i to: Podgorica, Tuzi i Danilovgrad i kategorijama Eccolier i Cadet.
Generalni sponzor takmičenja je Crnogorski Telekom, a partneri su Univerzitet Donja Gorica, Udruženje Roditelji, Arhimed d.o.o. i ZZI d.o.o.
Projekat u okviru kojeg se realizuje pilot takmičenje "Kengur bez granica" u Crnoj Gori dobio je pozitivno mišljenje Zavoda za školstvo i podržan je od strane Ministarstva prosvjete, nauke, kulture i sporta.
Delegirani Tinker predstavnik u Međunarodnoj asocijaciji „Kengur bez granica” je doc. dr Nela Milošević sa Univerziteta Donja Gorica. Kako ona razmišlja o matematici i zašto se njoj dopada Kengur takmičenje, možete pročitati u intervjuju:
Kengur pripada rodu torbara iz porodice kengura i valabija. Porodica uključuje ukupno oko 63 različitih vrsta torbara. Kenguri su endemski rod jer žive samo u Australiji. Kengur je simbol Australije (lik kengura je na grbu Australije i na nekim novčanicama).
Australija je ogromna i rijetko naseljena država kontinent.
Kengur je rođen je 1991. godine u Australiji.
Početkom osamdesetih godina prošlog vijeka, u Australiji je pokrenuto matematičko takmičenje na kojem je više hiljada učenika istovremeno, u svojim školama, radilo testove. Pitanja na testovima su bila sa višestrukim izborom odgovora, a pregledanje je bilo pomoću računara. To takmičenje je imalo ogroman uspjeh, pa su dva francuska matematičara, početnim devedesetih godina, slično takmičenje organizovala u Evropi. Iz poštovanja prema idejnim tvorcima takve vrste takmičenja, u Evropi je to takmičenje nazvano „Kengur bez granica“.
Testovi su sastavljeni od pitanja sa ponuđenim odgovorima. Akcenat je na duhovitim pitanjima u kojima se više traži brzo i logičko razmišljanje nego poznavanje ogromnog broja činjenica predviđenih školskim programima za matematiku.
Svake godine matematičari iz cijeloga svijeta pripremaju i odabiraju matematičke zadatke, te je, zahvaljujućii Kenguru, svake godine naša matematička praksa bogatija za desetak novih tipova zadataka.
Širom svijeta, učenici od 3. razreda (ili 2. razreda, u zavisnosti od trajanja) osnovne škole do 4. razreda (ili 3. razreda, u zavisnosti od trajanja) srednje škole, u isto vrijeme rade testove u svojim školama ili na drugim dogovorenim lokacijama.
Taj dan je u mnogim školama praznik matematike!
Trećeg četvrtka u maju u 10h, ili kasnije.
U više od 80 zemalja u svijetu.
Kengur praznična atmosfera podrazumeva častan odnos prema takmičenju bez dogovaranja i prepisivanja, a zauzvrat Kengur nagrađuje najbolje.
I tako svake godine.
Copyright © 2018 Tinker.Igramiranje - All Rights Reserved.